dr Mariusz Głowacki

Od zakończenia studiów na wydziale lekarskim Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego jestem związany z Kliniką Neurochirurgii IMDiK PAN. W 2003 r. uzyskałem tytuł doktora nauk medycznych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a w 2005r. uzyskałem tytuł specjalisty neurochirurgii. Konsultując i operując w kilku szpitalach warszawskich i na terenie Mazowsza podnosiłem swoje kwalifikacje zawodowe przez liczne kursy i szkolenia […]

Od zakończenia studiów na wydziale lekarskim Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego jestem związany z Kliniką Neurochirurgii IMDiK PAN. W 2003 r. uzyskałem tytuł doktora nauk medycznych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a w 2005r. uzyskałem tytuł specjalisty neurochirurgii. Konsultując i operując w kilku szpitalach warszawskich i na terenie Mazowsza podnosiłem swoje kwalifikacje zawodowe przez liczne kursy i szkolenia oraz stypendia zagraniczne.
Odbyłem certyfikowane szkolenia m.in. w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Austrii, Niemczech, Belgii, Holandii, Grecji i we Francji. W tym moduły European Spine Diploma i Master Courses AOSpine.
Jestem członkiem władz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa oraz członkiem międzynarodowych AOSpine i NASS (North American Spine Society).
Równolegle kontynuowałem i rozwijałem zainteresowania w zakresie badań naukowych, kierując dużymi projektami badawczymi między innymi nad regeneracją dysków lędźwiowych (jako jeden z pierwszych ośrodków w Europie).
Obecnie głównie zajmuje się kompleksową chirurgią kręgosłupa w zakresie nowotworów kanału kręgowego i kręgosłupa, urazów kręgosłupa, w tym złamań osteoporotycznych, a także chirurgiczną korekcją deformacji kręgosłupa u osób dorosłych, wykorzystując dostępy przednie i tylne.
Wykonałem wiele innowacyjnych zabiegów w chirurgii kręgosłupa, wprowadzając nowe technologie na rynek- między innymi w zakresie technik zachowujących ruchomość kręgosłupa (ruchome protezy dysków), leczenia bólu (stymulatory przeciwbólowe) oraz minimalnie inwazyjnego leczenia złamań osteoporotycznych.
Wykonałem kilka tysięcy operacji neurochirurgicznych.

Zobacz pełny życiorys

Po studiach na wydziale lekarskim Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, i odbyciu obowiązkowego stażu podyplomowego, od 1998 roku pracowałem w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, aktualnie na stanowisku adiunkta. Klinika Neurochirurgii IMDiK PAN początkowo funkcjonowała w Szpitalu przy ul. Barskiej, a od 2001r w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. W 1998 r odbyłem staż w Klinice Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Lund w Szwecji, a w 2000 roku uzyskałem stypendium naukowe u Prof. J. Moreta w Szpitalu Fundacji Rothschilda w Paryżu. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskałem w 2003 roku po obronie pierwszej w Polsce pracy na temat telemedycyny. Po uzyskaniu II stopnia specjalizacji z neurochirurgii w 2005 roku, kontynuowałem swoje zainteresowania naukowe. Kierowałem  między innymi projektem badawczo-rozwojowym na temat badania śladów pamięciowych w funkcjonalnym rezonansie magnetycznym. Jednocześnie rozwijałem swoje umiejętności neurochirurgiczne w zakresie kompleksowej chirurgii kręgosłupa z zastosowaniem najnowocześniejszych metod (m.in technik minimalnie inwazyjnych, endoskopii, artroplastyki- ruchome protezy krążków międzykręgowych, złożone zabiegi w chirurgii kregosłupa w zakresie deformacji i zmian nowotworowych) poprzez liczne międzynarodowe szkolenia (m.in. Niemcy, USA).
W 2012 r podjąłem współpracę z Oddziałem Neurochirurgii Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Jestem też wieloletnim konsultantem neurochirurgicznym Szpitala w Grójcu.
W latach 2007-2013 konsultowałem i operowałem pacjentów z urazami głowy i ze schorzeniami kręgosłupa w Szpitalu Praskim w Warszawie.
Od 5 lat współpracuje z Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika w Warszawie,
Od 2013 roku jestem kieruję Oddziałe Neurochirurgii Szpitala Św. Elżbiety, gdzie uczestniczyłem w organizacji szpitala i oddziału neurochirurgii.
Od grudnia 2014 do listopada 2015 pełniłem funkcję zastępcy ordynatora Kliniki Neurochirurgii CSK MSW w Warszawie, obecnie kontynuuję współpracę z tym szpitalem w zakresie komercyjnych zabiegów neurochirurgicznych.
Jestem członkiem władz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa oraz członkiem międzynarodowych AOSpine i NASS (North American Spine Society) – prestiżowych stowarzyszeń skupiających lekarzy zajmujących się chirurgią kręgosłupa.
Odbyłem certyfikowane szkolenia m.in. w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Austrii, Niemczech, Belgii, Holandii, Grecji i we Francji. W tym moduły European Spine Diploma i Master Courses AOSpine.
Obecnie głównym kierunkiem moich zainteresowań naukowych są badania nad  możliwościami regeneracji krążków międzykręgowych z zastosowaniem terapii komórkowej. Na prowadzenie tych badań uzyskałem grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Prowadziłem również badania w zakresie wodogłowia, nowoczesnych technik obrazowania mózgu oraz chorób naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego.  Publikowałem prace naukowe oraz prowadziłem granty badawcze w tej tematyce.
Obecnie głównie zajmuje się kompleksową chirurgią kręgosłupa, wprowadzając nowoczesne techniki operacyjne m.in. zabiegi minimalnie inwazyjne, artroplastykę dysków szyjnych i lędźwiowych (ruchome protezy krążków międzykręgowych), zabiegi endoskopowe. Przeprowadzam również kompleksowe leczenie operacyjne w zakresie nowotworów kanału kręgowego i kręgosłupa oraz urazów kręgosłupa, w tym złamań osteoporotycznych, a także zabiegi korekcyjne deformacji kręgosłupa, wykorzystując dostępy przednie i tylne.
Wykonałem wiele innowacyjnych zabiegów w chirurgii kręgosłupa, wprowadzając nowe technologie na rynek- między innymi w zakresie technik zachowujących ruchomość kręgosłupa, leczenia bólu oraz minimalnie inwazyjnego leczenia złamań osteoporotycznych.
Ponadto konsultuje i operuje: guzy mózgu, guzy podstawy czaszki, wady naczyniowe (tętniaki, naczyniaki), zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym  wodogłowia normotensyjnego, a także chirurgicznym leczeniem bólu, w tym także implantacje stymulatorów rdzenia kręgowego (odbyłem w tym zakresie stosowne certyfikowane szkolenia).
Przeprowadziłem kilka tysięcy operacji neurochirurgicznych.

Miejsa Pracy

2013obecnieKoordynator Oddziału Neurochirurgii, Szpital Św. Elżbiety w Warszawie
2009obecnieKonsultant, Oddział Neurochirurgii Szpital Zachodni, Grodzisk Mazowiecki
2008obecnieKonsultant Neurochirurgiczny Szpitala w Grójcu
2014XI 2015Zastępca Ordynatora Kliniki Neurochirurgii CSK MSW w Warszawie
1998X 2015Adiunkt w Zespole Kliniczno- Badawczym Neurochirurgii Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
2001VII 2014Starszy Asystent Oddział Neurochirurgii Szpital Bielański w Warszawie
19982001Asystent, Oddział Neurochirurgii, Szpital Barska w Warszawie
20032011Konsultant Neurochirurgiczny Szpitala w Garwolinie
20082012Konsultant Neurochirurgiczny Szpitala Praskiego w Warszawie

Wykształcenie

19901997Studia na Wydziale Lekarskim, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
2003tytuł doktora nauk medycznych uzyskany w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
2005Specjalizacja w dziedzinie neurochirurgii
Mariusz Głowacki - ZnanyLekarz.pl