W przypadku konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego w obrębie kręgosłupa dla osiągnięcia optymalnego końcowego wyniku leczenia, niezbędna jest rehabilitacja pooperacyjna. Dzięki operacji likwidowana jest mechaniczna przyczyna problemu (np. usunięcie konfliktującego z korzeniem nerwowym fragmentu uszkodzonego dysku), a w procesie rehabilitacji po zabiegu przywracane jest komfortowe, sprawne i prawidłowe funkcjonowanie – w zależności od (realnych) oczekiwań i celów pacjenta może to być np. chód i prowadzenie samochodu lub powrót do sportu na poziomie sprzed kontuzji.
Przebieg procesu usprawniania pooperacyjnego zależy od wielu czynników i może być bardzo różny. Nie mają tu zastosowania gotowe programy rehabilitacyjne, a każdy przypadek musi być prowadzony od początku do końca bardzo indywidualnie.
Pierwsze okresy po operacji to koncentracja na ochronie i optymalizacji gojenia naprawionych tkanek, działania przeciwbólowe i przeciwobrzękowe – głównie z wykorzystaniem technik manualnych. Z czasem, na dalszych etapach procesów gojenia, stopniowo wprowadzane są obciążenia uprawiające w postaci specjalnych ćwiczeń mobilizujących, wzmacniających, stabilizacyjnych, koordynacyjnych, aż po specyficzne zadania funkcjonalne związane z pracą zawodową i/lub dyscypliną sportową pacjenta.
Wyniki badań naukowych* sugerują możliwość uzyskania lepszych efektów leczenia – szybszą redukcję bólu i szybszy powrót do sprawności przy wcześniej rozpoczętej i intensywniejszej rehabilitacji, w przypadkach po chirurgicznym leczeniu krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Opracowanie klinika ortopedyczno – fizjoterapeutyczna CRS Clinic
Współpraca w zakresie rehabilitacji z kliniką ortopedyczno – fizjoterapeutyczną CRS Clinic
Zapisy na rehabilitację w CRS Clinic
*Oosterhuis T, Costa LOP,Maher CG, de VetHCW, van TulderMW,Ostelo RWJG. Rehabilitation after lumbar disc surgery. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 3. Art. No.: CD003007

Mariusz Głowacki - ZnanyLekarz.pl